گزارشی از وضعیت بازار موسیقی و استقبال مردم از صداهای تازه

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

در میان آلبوم های موسیقی پاپ سه آلبوم «این یا آن» اثر شهریار کهن زاد محصول نشر آن، «دلت با منه» محمد علیزاده از شرکت ایرانگام و «خوشبختی» حمید عسگری از نشر هنر اول به عنوان سه آلبوم پرفروش موسیقی پاپ معرفی شده اند.

با این که مدت زیادی از انتشار «این یا آن» نمی گذرد، اما توانسته در صدر پرفروش های موسیقی پاپ قرار بگیرد. آهنگسازی کل این آلبوم را دکتر کهن زاد انجام داده و آلبوم به دو زبان انگلیسی و فارسی روانه بازار موسیقی کشور شده است. کهن زاد پیش از این با اجرای زنده «سمفونی صلح» در تالار وحدت و سالن وزارت کشور با همراهی ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونیک ارمنستان نظرها را به خود جلب کرد.

«دلت با منه» محمد علیزاده اما اوایل اسفند سال ۱۳۹۱ منتشر شد و با این که مدت طولاتی از زمان انتشار آن می گذرد، هنوز هم جزو آلبوم های پرفروش است. «خوشبختی» هم که رتبه سوم پرفروش های موسیقی پاپ را دارد، چهارمین آلبوم حمید عسکری است.

نام های جدید در موسیقی سنتی

در میان آلبوم های پرفروش موسیقی سنتی اما دو نام تازه به چشم می خورد که یکی از آنها رتبه نخست را هم به خود اختصاص داده است. «من خانه نمی دانم» عنوان آلبوم هژیر مهر افروز است که هر چند مدت طولانی از فعالیتش در عرصه موسیقی نمی گذرد اما توانسته مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. این آلبوم شهریور امسال منتشر شده است.

رتبه دوم پرفروش ها را هم حسام الدین سراج با آلبوم «مسیحا» از آن خود کرده است. این آلبوم از سوی آوای باربد روانه بازار موسیقی شده است و مدت کوتاهی از انتشار آن نمی گذرد و آبان امسال روانه بازار موسیقی شده است.

«مسیحا» که با همکاری مرکز موسیقی حوزه هنری روانه بازار موسیقی کشور شده است، شامل دو لوح فشرده است که هر کدام دربردارنده ۱۴ قطعه موسیقایی است. آهنگسازی آن را بهرام خانی انجام داده است و یک قطعه موسیقایی هم با شعر «مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید» سروده حافظ ساخته شده که نام آلبوم هم برگرفته از همین قطعه است.

سومین آلبوم موسیقی سنتی پرفروش هم «آدم و سنگ» نام دارد. این آلبوم با صدای داریوش کاظمی منتشر شده است و او را هم می توان از نام های تازه موسیقی سنتی دانست که این روزها توجه ها را به خود جلب کرده است. نام این آلبوم از یکی از اشعار لایق شیرعلی، شاعر تاجیک اقتباس شده است که مجید درخشانی آن را آهنگسازی کرده و داریوش کاظمی آن را خوانده است.

بر خلاف پرفروش های موسیقی پاپ که آلبوم های سال های گذشته هستند و باز نشر می شوند، در بخش موسیقی سنتی صداهای تازه ای مخاطبان موسیقی را به خود جلب کرده و توانسته در صدر پرفروش های موسیقی سنتی قرار بگیرد.

پرفروش های صدای شاعر

از میان آلبوم های صدای شاعر هم به ترتیب ۵۳ ترانه عاشقانه با صدای شمس لنگرودی، تنها رؤیا خورشید با صدای مزدا شاهانی و قاصدک با صدای زنده یاد اخوان ثالث در صدر پرفروش هاست. «۵۳ ترانه عاشقانه» با صدای شمس لنگرودی شهریور سال ۱۳۹۰ منتشر شده و هنوز در فهرست پرفروش های ماه گذشته رتبه اول را دارد. «تنها رؤیا خورشید» هم مهر سال گذشته روانه بازار موسیقی شده است. در این آلبوم موسیقایی فریبا سعادت به عنوان ��اعر، فریبا سعادت و مزدا شاهانی به عنوان راوی حضور دارند. «قاصدک» با صدای زنده یاد اخوان ثالث هم هر چند پس از مدت طولانی غیبت در بازار در سال ۱۳۹۰ بازنشر شد اما تا کنون اغلب ماه ها جزو پرفروش های آلبوم های موسیقی بوده است.

در میان موسیقی فیلم های موجود در بازار موسیقی کشور هم «آرایش غلیظ» با آهنگسازی سهراب پورناظری، «گذشته حال استمراری» با آهنگسازی کارن همایون فر و «کمدی الهی بهشت »توجه مخاطبان موسیقی را بیشتر از سایر آثار به خود جلب کرده است. در آلبوم موسیقی آرایش غلیظ دو قطعه با صدای همایون شجریان و شعر مولانا شنیده می شود و هشت قطعه دیگر بی کلام است.

آلبوم «گذشته، حال استمراری» مجموعه ای از موسیقی متن فیلم ها و سریال هایی به آهنگسازی کارن همایونفر است. این آلبوم مشتمل بر دو سی دی است که توسط شرکت «آوا خورشید» راهی بازار شده است. «کمدی الهی: بهشت» هم برگزیده ای از موسیقی فیلم های دنیاست که از سوی آوای باربد منتشر شده است.

شریفیان، ناظری و موسیقی تلفیقی

آلبوم های موسیقی تلفیقی هم همیشه در زمره آثاری است که مخاطب خاص خود را دارد. در ماه گذشته «دینگو مارو» اثر محسن شریفیان و بهنام شهرکی، «بعد یازدهم» اثر حافظ ناظری و «یک فانتزی» اثر کپرا تریو به ترتیب جزو پرفروش ها بوده است.

آلبوم «دینگو مارو» که با همکاری گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان و بهنام شهرکی تولید شده، پیوندی جذاب و گیرا میان موسیقی ایران و موسیقی بین الملل است. «بُعد یازدهم» نام آلبوم حافظ ناظری، فرزند شهرام ناظری است که در خارج از ایران با نام ناگفته انتشار یافته است. در این آلبوم برخی از ستارگان موسیقی جهان و خود شهرام ناظری نیز حضور دارند. این اثر پس از انتشار در صدر پرفروش ترین آثار موسیقایی جهان قرار گرفت و رتبه دوم پرفروش ترین آثار کلاسیک جهان را به دست آورد. «یک فانتزی» هم اثری از تریوی کپرا از کشور هلند است. رمبرانت فردریش (نوازنده پیانو)، تونی اوروا تر (نوازنده کنترباس) و وینست پلنجر (نوازنده تمبک) ومهمان گروه، یورام لاچیش (نوازنده کلارینت)، گروه «تریوی کپرا» را تشکیل داده اند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه