چگونه خواننده قدیمی بازداشت و آزاد شد؟


اخبار,اخبار فرهنگی ,حبیب محبیان

 

اخبار فرهنگی - ماجراهای ادامه دار «مرد تنهای شب»
چگونه خواننده قدیمی بازداشت و آزاد شد؟

حبیب در جاده ماسوله و شهرک تاریخی ماسوله در حال تولید یک ویدئو کلیپ بوده که توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و به واسطه تشاهر و همچنین عدم به همراه داشتن مجوزهای مربوطه برای ضبط فیلم، در نهایت به دادسرا معرفی شده تا روند قضایی معمول پیگیری شود. در ادامه همین ماجرا..

حبیب محبیان معروف به حبیب که چند روز پیش در حین ضبط یک ویدئو کلیپ در جاده ماسوله واقع در استان گیلان بازداشت شده بود، آزاد شد تا بار دیگر با طرح نام خواننده ایرانی، درباره ادامه فعالیت او در ایران سخن به میان آید و این پرسش پیش آید که چه سرنوشتی در انتظار این طیف خوانندگان است که در چند سال اخیر چراغ خاموش یا اینچنین علنی به کشور بازگشته‌اند؟

به گزارش «تابناک»، انتشار خبری درباره دستگیری حبیب محبیان در روزهای اخیر بدون تایید و تکذیب ماجرا منجر به دامن زدن برخی حواشی شد و حتی برخی این گمانه را مطرح کردند که ممکن است این اتفاق به واسطه عدم استمرار حمایت‌هایی بوده باشد که منجر به بازگشت بدون دردسر این خواننده به ایران شد و در واقع پایان ماجرای تولید آلبوم مجاز چنین خواننده‌هایی در ایران باشد.

با این حال امروز مشخص شد، حبیب در جاده ماسوله و شهرک تاریخی ماسوله در حال تولید یک ویدئو کلیپ بوده که توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و به واسطه تشاهر و همچنین عدم به همراه داشتن مجوزهای مربوطه برای ضبط فیلم، در نهایت به دادسرا معرفی شده تا روند قضایی معمول پیگیری شود. در ادامه همین ماجرا، این خواننده قدیمی با تودیع قرار وثیقه متناسب آزاد شده است.

این در حالی است که محبیان پس از آزادی در صفحه‌اش در فیس بوک، طی یادداشتی خطاب به پسرش نوشته است که بی‌دلیل بازداشت شده و دستیگری‌اش برنامه ریزی شده و بدون حکم بوده است. این خواننده مدعی شده قرار بوده مدتی در بازداشتگاه نگهداری شود اما پس از واکنش تندش به این تصمیم، او به دادسرا اعزام می‌شود و در نهایت آزاد می‌شود.

خبر دستگیری حبیب در حالی منتشر شد که این خواننده در بدو ورود‌ش به ایران در شهرستان رامسر اقامت داشته و از سال 89 تاکنون در معدود گفتگوهایش با رسانه‌ها، از تلاش‌هایش برای انتشار آلبوم و اخذ مجوز فعالیت رسمی در داخل کشور خبر داده  و در همین راستا نیز کلیپی برای بزرگداشت شهدای دفاع مقدس ساخته بود.

روند عادی‌سازی فعالیت‌های این خواننده که در دولت پیشین چراغ سبز بازگشت به ایران را دریافت کرده بود، استمرار داشت و کتاب ترانه‌های این خواننده با عنوان «مرد تنهای شب» همزمان با نمایشگاه کتاب تهران منتشر شده بود و البته در ادامه جزو کتبی قرار گرفت که از عرضه‌اش در نمایشگاه کتاب بیست و هفتم همچون برخی کتب دیگر جلوگیری شد.

این در حالی که خبرهای منتشر شده حکایت از عادی سازی فعالیت این خواننده در دولت پیشین داشت و مدیر برنامه‌های «حبیب محبیان» در ایران در اواخر آذرماه 1390 تاکید کرد: «با اخذ و تائید «شماره کتابخانه ملی» برای آلبوم این خواننده، آخرین مرحله از مسیر کسب مجوزهای دفتر موسیقی وزارت ارشاد را طی کرد و پیش بینی می‌شود پس از ایام سوگواری محرم این آلبوم در بازار موسیقی کشور منتشر شود.»

این خواننده نیز سه سال پیش در گفت و گویی تاکید کرده بود: «انتشار آلبومم در ایران کاملا جدی است. شاید کمی زمانش طولانی شده باشد اما مذاکرات صورت گرفته و جلسات فراوانی برگزار شده است. مقامات ارشد، موافقت خود را حتی به صورت مکتوب به من اعلام کرده‌اند و از آن لحاظ هیچ مشکلی وجود ندارد. این مدارک همه مستند و موجود است و مشکلی نیست.»

با این وجود ظاهراً مقامات دولت وقت ترجیح داده بابت رسمیت یافتن فعالیت حبیب متحمل هزینه نشوند و بدین ترتیب با گذشته سه سال نه خبری از صدور مجوز آلبوم شد و نه ویدئو کلیپی منتشر شد اما ظاهراً روند تولید آثار این خواننده متوقف نشده و کلیپی دیگری نیز قرار بوده به این مجموعه افزوده شود که اتفاقات تازه رخ می‌دهد.

بازگشت حبیب و عدم برخورد با او، منجر به احساس آرامش برخی دیگر از خوانندگان آن سوی آب شد و ظاهراً در چهار سال گذشته، برخی خوانندگان دیگر نیز به ایران سفر کرده‌اند و حتی برخی کوشش کرده‌اند تا فعالیت‌هایشان را در ایران آغاز کنند که در این زمینه امیر کاظمی معروف به سامان همچون حبیب محبی این موضوع را رسانه‌ای کرد.

باید منتظر ماند و دید چراغ سبزی که به این طیف از خوانندگان در گذشته نشان داده شده بود و برای مسئولان وقت بی‌هزینه نیز نبود، روشن خواهد ماند یا این اتفاق را به منزله آغاز بر پایان صدور مجوز صدور آلبوم برای این طیف خوانندگان تلقی خواهد شد و پرونده فعالیت رسمی این گروه در ایران بسته خواهد شد.

اخبار فرهنگی - تابناک

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه