ثبت پرونده‌ - مهارت ساخت و نواختن نى‌انبان - در فهرست میراث فرهنگ ناملموس کشور

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

ثبت پرونده‌ - مهارت ساخت و نواختن نى‌انبان - در فهرست میراث فرهنگ ناملموس کشور - تصویر 1

با تلاش‌های محسن شریفیان صورت گرفت

ثبت پرونده‌ «مهارت ساخت و نواختن نى‌انبان» در فهرست میراث فرهنگ ناملموس کشور

پرونده‌ «مهارت ساخت و نواختن نى انبان» در فهرست میراث فرهنگ ناملموس کشور به ثبت ملى رسید، ‌ «محسن شریفیان» - پژوشگر موسیقى جنوب- که خود از نوازندگان مطرح این ساز مى باشد تدوین این پرونده را براى ثبت ملى به عهده داشته است.

این پرونده در تاریخ ٩۴/٧/٢٢ در جلسه کمیته ثبت میراث فرهنگى به شماره ٧٨٣ به ثبت رسید. شریفیان در این خصوص ضمن تشکر از دکتر فرهاد نظرى و همکارى کار‌شناسان و کمیته ثبت آقا ملى در میراث فرهنگى توضیح داد: «در جنوب ایران و بویژه بوشهر نقش فرهنگی و روند تاریخی و اجتماعی ساز نی انبان به عنوان یکی از شاخص‌ترین و بحث برانگیز‌ترین سازهای این منطقه اهمیت قابل توجه‌ای دارد. مطالعه این موضوع برای درک ما نسبت به هویت قومی، فرهنگی و موسیقایی جنوب ایران حایز اهمیت است. سازی که به نوعی راوی تاریخ، زبان، لهجه، ادبیات، آیین، مذهب و رسوم است.»

نی انبان ساز اصلی و شناخته شدهٔ موسیقی محلی بوشهر است. سازی که در استان خوزستان و هرمزگان و کرمان نیز رواج سنتی دارد و آن گونه که لوئی دوبو می‌نویسد، در قرن ۱۹ در سایر نقاط ایران نیز رواج داشته است. علاوه بر این دامنهٔ نواختن این ساز به کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون کویت، بحرین، قطر، عمان و بحرین هم می‌رسد. اغلب آیکان‌ها تاریخی ساز نی‌انبان در حاشیه خلیج فارس مربوط به ایران است. مواردی که در نسخ خطی و نقاشی‌های سفرنامه‌های مستشرقین غربی و همینگونه ادبیات ایران کاملا مشهود است

محسن شریفیان در سومین جشن سالانه موسیقی ما با گروه لیان روی صحنه رفت و اجرای تحسین برانگیزی داشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه