توضیحات عضو هیئت داوران فستیوال Art Football 2014 درباره این جشنواره و جایزه فرزاد فرزین

پس از انتخاب قطعه «با تو» اثر فرزاد فرزین به عنوان بهترین قطعه در فستیوال Art Football 2014 و تأخیر وب‌سایت رسمی مسابقات در اعلام نتایج این دوره، حرف و حدیث‌هایی در شبکه‌های اجتماعی در مورد چند و چون این ماجرا بر سر زبان‌ها افتاد و به نوعی سعی شد تا صحت و سقم این خبر که برای اولین بار توسط «موسیقی ما» منتشر شد، زیر سوال برود.

به دنبال این اتفاق، «موسیقی ما» بر آن شد تا با پیگیری بیشتر جزئیات دقیق‌تری از این رویداد فرهنگی-ورزشی در اختیار خوانندگان خود قرار دهد و به این ترتیب، پیگیری خبرنگار ما از طریق «حسین یاریار» (سرپرست تیم اعزامی هنرمندان به مسکو)، برای دریافت جزئیات بیشتر به یکی از اعضای هیئت ژوری این مسابقات ختم شد.

این عضو هیئت داوران این فستیوال که اصلیتی ایرانی دارد، در گفتگو با «موسیقی ما» توضیحاتی تفصیلی از چگونگی برگزاری و نوع انتخاب هنرمندان حاضر در این برنامه ارائه داد که در ادامه می‌خوانید:

توضیح: این گفتگو به صورت ایمیلی صورت گرفته و متن حاضر، از صحبت‌های رد و بدل شده بین خبرنگار «موسیقی ما» و «علی آتبین» (عضو هیئت ژوری این فستیوال) گلچین شده است.

***

  • * لطفاً در ابتدا درباره هیئت داوران این فستیوال و چگونگی انتخاب آنها توضیح دهید.
هیئت ژوری این مسابقات از 14 داور تشکیل می‌شد که تقریباً همه کشورها نمایندگانی را در بین داوران حاضر داشتند. نوع انتخاب اعضای هیئت داوران نیز به شکلی بود که مسئولین ارشد فرهنگی هر کشور از بین موزیسین‌های مطرح و سرشناس آن کشور، یک نفر را برای حضور در این جشنواره معرفی کرده‌اند.
  • * شما به عنوان نماینده ایران در این مسابقات به عنوان داور معرفی شده‌اید. کمی درباره سوابق کاری خودتان در زمینه موسیقی توضیح می‌دهید؟
من قبلاً در ایران کار موسیقی می‌کردم و حتی سه آلبوم نیز در شاخه پاپ منتشر کرده‌ام. بعد از چند سال به تحصیل موسیقی روی آوردم و در حال حاضر نیز موسیقی تدریس می‌کنم.
  • * لطفاً درباره چگونگی انتخاب هنرمندان هر کشور هم توضیح دهید.
ایتالیا، آلمان، انگلیس، ترکیه و اسپانیا از گروه‌های سرشناس و کلاس A خود برای این مسابقات نمایندگانی را فرستاده بودند. انتخاب نمایندگان سایر کشورها نیز به عهده خود مسئولین هر کشور بود و حتی چند گروه مطرح که جزو آرتیست‌های MTV هستند هم در این دوره از مسابقات حضور داشتند که خود نشانه‌ای از کیفیت بالای مسابقات بود.
  • * در مورد مکانیسم رأی‌دهی در این فستیوال برای ما توضیح دهید.
ما به هر خواننده و گروه در پنج قسمت رأی می‌دادیم که عبارت بودند از بهترین خواننده، بهترین آهنگ، بهترین گروه، بهترین اجرای زنده و بهترین اجرای موسیقی بی‌کلام. هر 14 داور به هر کدام از این بخش‌ها از 1 تا 10 نمره می‌دادند و در انتهای فستیوال، میانگین همه این نمرات، بهترین‌های این پنج شاخه اصلی را مشخص می‌کرد. بخش دیگر این مسابقا�� هم «BEST OVERALL» نام داشت که در واقع جایزه‌اش به تیمی می‌رسید که بیشترین رأی و کاندیدا را در پنج بخش نهایی داشت. در بخش بهترین قطعه فرزاد فرزین با قطعه «با تو» توانست بیشترین رأی را به خود اختصاص بدهد و بالاتر از همه رقبا قرار گیرد.
  • * اطلاع دارید چه تعداد رأی از سوی داوران به قطعه «با تو» با صدای فرزاد فرزین داده شده؟
بله، ولی با توجه به اینکه من عضو هیئت داوری هستم، نمی‌توانم ریز آراء را در اختیار رسانه‌ها قرار دهم. البته این را هم باید بگویم که قرار است وب‌سایت رسمی مسابقات به زودی این نتایج را اعلام کند.
  • * سایت رسمی مسابقات با تأخیرهای چند روزه اقدام به اطلاع‌رسانی می‌کند. مثلاً گزارش‌های اجرای فرزاد فرزین با 3 روز تأخیر روی خروجی این سایت قرار گرفت. دلیل این تأخیرها چه بود؟
بله، این ایراد کاملاً وارد است و دلیل‌اش هم این است که این سایت بر خلاف خبرگزاری‌های رسمی اینجا، کلاً اتفاقات را به صورت پکیج پوشش می‌دهد؛ یعنی پکیج ویدئو و عکس و گزارش تصویری. ظاهراً «کپی‌رایت» اتفاقات روز اختتامیه را هم به یک موسسه خصوصی واگذار کرده و قبل از انتشار از سوی آن مجموعه اجازه اطلاع‌رسانی نداشته‌اند. اما به زودی و ظرف روزهای آینده این سایت نتایج را اعلام خواهد کرد.
  • * فکر می‌کنید اجرای خوب «فرزاد فرزین» در این مسابقات بتواند تأثیری در نوع نگاه رسانه‌های خارجی در مورد موسیقی پاپ داخل ایران داشته باشد؟
ببینید این اتفاق قطعاً یکی از مهم‌ترین اتفاق موسیقی پاپ داخلی طی این سال‌های اخیر است. فرزاد فرزین اجرای بسیار خوبی را به نمایش گذاشت. در این دوره از مسابقات، کشور آلمان با این همه سرمایه‌گذاری و اعزام یکی از بهترین گروه‌هایش حتی نتوانست در یکی از شاخه‌ها جایزه‌ای بگیرد. این اتفاق که نماینده ایران توانسته یکی از مهم‌ترین جوایز را به خود اختصاص دهد، قطعاً بازتاب خوبی را برای موسیقی ایران می‌تواند در پی داشته باشد.

***


گفتنی است مسئول برگزاری این مسابقات نیز پس از پیگیری‌های فراوان خبرنگار «موسیقی ما» از مسکو و البته همکاری ویژه کوروش شکوفنده (مسئول امور فرهنگی تیم اعزامی ایران به مسکو) نامه رسمی‌ای را در مورد انتخاب «فرزاد فرزین» نوشته که در ادامه می‌توانید متن کامل آن را ببینید.

همچنین با همکاری «علی آتبین» (عضو هیئت داوران)، پرینت لیست کامل کاندیداها و برنده‌های اصلی شاخه‌های مختلف در اختیار «موسیقی ما» قرار گرفته که در ادامه آن را به صورت اختصاصی در «موسیقی ما» می‌بینید:

در سایت اصلی این جشنواره نیز برنده‌های بخش‌های مختلف معرفی شده‌اند که می‌توانید از اینجامشاهده کنید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه