اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن کنسرت را برگزار نخواهیم کرد

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

مدیرکل دفتر موسیقی از برگزاری جشنواره در مناطق آزاد کشور، موضوع تفکیک جنسیتی کنسرت‌ها در شهرستان‌ها، اجرای ژان میشل ژار در جزیره کیش و... سخن گفت.

پیروز ارجمند درباره موضوع تفکیک جنسیتی کنسرت‌ها در شهرستان‌ها گفت: اگر ما بعضی مسائل را رسانه‌ای نمی‌کنیم به این معنا نیست که به آن موضوع اهمیت نمی‌دهیم بلکه ما به صورت قانونی مسائل را حل خواهیم کرد. او ادامه داد: بحث تفکیک جنسیتی در کنسرت‌ها برای اولین بار در خراسان شمالی مطرح شد و باید بگویم که طرح چنین موضوعی نه از سوی وزارت ارشاد و نه از سوی نیروهای فشار است، بلکه این تصمیم از سوی نیروی انتظامی اتخاذ شده است. شورایی با عنوان شورای برگزاری کنسرت‌ها وجود دارد که این پیشنهادات را ارائه داده و مورد بررسی قرار می‌دهد که البته فقط در حد پیشنهاد بوده است.

مدیرکل دفتر موسیقی اضافه کرد: هر گونه تفکیک جنسیتی درکنسرت‌ها مورد تأیید ما نیست و در شأن مردم شریف ایران محسوب نمی‌شود زیرا ما موظفیم به ساحت خانواده‌های ایرانی احترام بگذاریم. ما معتقدیم یکی از سالم‌ترین محیط‌ها، سالن‌های کنسرت است. اگر قرار باشد کنسرتی با تفکیک جنسیتی برگزار شود اصلا آن کنسرت را برگزار نخواهیم کرد. وی افزود: درست است که بعضی‌ها در سالن‌های کنسرت هنجارشکنی می‌کنند اما به نظر ما باید در این‌باره با فرد خاطی برخورد شود نه اینکه صورت مسئله را پاک کرد. ما با هر گونه برخورد انتظامی در سالن‌های کنسرت مخالفیم. او ادامه داد: مردم کشور ما شریف و فرهنگی هستند. خودشان مسائل را رعایت می‌کنند و باید به صورت فرهنگی با آن‌ها رفتار کرد و باز هم می‌گویم که این موضوع اصلا مورد تأیید ما نیست.

ارجمند که در نشست خبری جشنواره تابستانه کیش و مناطق آزاد سخن می‌گفت، اضافه کرد: مناطق آزاد قشم، کیش، انزلی، ارس، اروند و چابهار دارای ظرفیت‌های گردشگری هستند. دفتر موسیقی وزارت ارشاد از عید نوروز امسال برای اولین‌بار بر کنسرت‌های جزیره کیش نظارت کرد و بدون اینکه دست‌اندازی ایجاد کند از کنسرت‌ها حمایت کرد. در واقع سعی می‌کنیم از ظرفیت‌های مناطق آزاد و همین‌طور ظرفیت موسیقی بومی منطقه استفاده کنیم. او اظهار کرد: هدف از برگزاری جشنواره تابستانه کیش و مناطق آزاد، شروع برنامه‌های قانونمند در این مناطق است. ما پیش از این، نظارت بر کیفیت این اجراها نداشتیم اما هم‌اکنون بر آنها نظارت می‌کنیم. ارجمند با اشاره به امضای چند تفاهم‌نامه با کشورهای اروپایی گفت: براساس تفاهم‌نامه‌ای که با چند کشور اروپایی داشتیم قرار است که توریست موسیقی به کشور دعوت شود تا از موسیقی مناطق دیدن کند و این اقدام نیز تاکنون انجام شده است.

مدیرکل دفتر موسیقی که صبح 13 مردادماه در برج میلاد سخن می‌گفت، درباره حاشیه لغو کنسرت‌ها در کشور اظهار کرد: بر اساس آمارهایی که جمع‌آوری کردم 80 درصد از لغو کنسرت‌ها نه مربوط به وزارت ارشاد و نه مربوط به عوامل فشار است بلکه به خود شرکت‌های برگزار کننده برمی‌گردد. بارها شده است که شرکت‌ها خودشان تصمیم به لغو اجرایشان گرفته‌اند. مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد بخشی از سخنانش را به بخشنامه‌ای که به تازگی منتشر کرده، اختصاص داد و گفت: تعدادی از ناشران در مصاحبه‌هایی به این آیین‌نامه اعتراض کرده بودند در حالی که این آیین‌نامه برای رعایت شان خودشان تدوین شده بود. از آنها خواسته بودم با تعیین وقت قبلی به دفتر موسیقی بیایند تا ساعت‌ها پشت در اتاق من منتظر نمانند یا گفته بودیم از دفاتر نشر بازدید می‌کنیم تا جلوی دلالان را بگیریم.

او ادامه داد: ابتدای حضورم در دفتر موسیقی شاهد حضوری افرادی بودم که در راهروها حضور داشتند. ابتدا گمان می‌کردم این‌ها بخشی از کارمندان دفتر هستند، اما بعد متوجه شدم که این افراد همان دلالان موسیقی هستند که حتی امضای من و آقای مرادخانی را جعل کرده بودند.ما از روزهای ابتدایی سعی کردیم تا جلوی دلال بازی‌های این چنینی را بگیریم و دفتر موسیقی را قانونمند کنیم. او در بخشی از سخنانش به اضافه شدن بخش نماهنگ به جشنواره موسیقی فجر اشاره‌ کرد. پیروز ارجمند همچنین بیان کرد: با ژان میشل ژار صحبت‌هایی کرده‌ایم و قرار است او قطعه‌ای را با نام «خلیج فارس» را در جزیره کیش اجرا کند و قطعه پدرش را که همان «محمد رسول‌الله» است به روی صحنه ببرد. این برنامه همچنان پابرجاست، البته باید بگویم تمایلی به دعوت از هنرمندان پاپ غربی نداریم و معمولا از موسیقی کلاسیک و جدی استقبال می‌کنیم. این مسؤول به دعوت از هنرمندانی از شبه قاره هند هم اشاره کرد.

مدیرکل دفتر موسیقی بخش دیگری از صحبت‌هایش را به قیمت بلیت کنسرت در شهرستان‌ها اختصاص داد و گفت: سعی ما بر این است که متوسط قیمت بلیت در شهرستان‌ها را به 25 هزار تومان برسانیم و از ظرفیت‌های این شهرستان‌ها نیز استفاده کنیم. این آهنگساز در بخشی از سخنانش به صدور مجوز اجرای موسیقی در سفره‌خانه‌ها اشاره کرد و گفت: از آنجا که سفره‌خانه‌ها برای اجرای موسیقی باید از دفتر موسیقی مجوز بگیرند این مجوز تنها به سفره‌خانه‌هایی اعطا خواهد شد که قلیان نداشته باشند، زیرا کشیدن قلیان در چنین محافلی و اجرای کنسرت در شأن موسیقی نیست.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه