آیین بزرگداشت - هابیل علی اف - برگزار می‌شود

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

«هابیل علیف»

«هابیل علیف»

آیین بزرگداشت هنرمند فقید «هابیل علی اف» نوازنده چیره دست کمانچه ۲۱ مهرماه با حضور جمعی از هنرمندان ایران و جمهوری آذربایجان در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار «موسیقی ایرانیان»، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در راستای تکریم و بزرگداشت هنرمندان نام آشنا پس از برگزاری ویژه برنامه‌هایی مرتبط با شخصیت‌ها برجسته هنری همچون استاد پرویز مشکاتیان و ابراهیم لطفی، نخستین آئین بزرگداشت نوازنده فقید و صاحب سبک جمهوری اذربایجان را برگزار می‌کند

هابیل مصطفی‌اوغلو علی‌اف در ۶ خرداد ۱۳۰۶ خورشیدی در روستایی در منطقهٔ آغ‌داش در جمهوری آذربایجان به دنیا آمد و در ۱۱ سالگی اولین بار در مدرسه به اجرای موسیقی پرداخت. هابیل علی‌اف اجراهای بسیاری در شوروی و همچنین ترکیه، ایالات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، هندوستان، پاکستان، ایران، مصر، سوئد، هلند، تونس، ژاپن، سوریه و… داشته‌است. وی در اویل دهه هفتاد بار‌ها به ایران آمد و در سال‌های متفاوت برنامه‌های مختلفی با موسیقیدانان و خوانندگان صاحب نام ایرانی و اساتیدی همچون محمد رضا شجریان، جلیل شهناز، بدیعی، تجویدی، ناصح‌پور، افتخاری و کسایی داشت. هم‍چنین شش آلبوم از تکنوازی‌های علی‌اف و نیز همنوازیش با محمدرضا شجریان در ایران تاکنون منتشر شده است.

علاقه‌اش این هنرمند به برگزاری کنسرت در ایران به حدی بود که حتی چهار سال پس از آنکه برای همیشه از نواختن روی صحنه اعلام بازنشستگی کرد، بار دیگر به ایران آمد و در حضور علاقمندانش در یک کنسرت به یاد ماندنی به روی صحنه رفت. هابیل علی‌اف، در ۱۷ شهریور ماه سال جاری در بیمارستانی در شهر باکو درگذشت.

شایان ذکر است آیین بزرگداشت هابیل علی اف با حضور جمعی از اهالی موسیقی و همچنین اساتید کمانچه نوازی روز سه شنبه ۲۱ مهر ساعت ۱۷ در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و حضور عموم علاقمندان در این برنامه آزاد است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه